Geçtiğimiz hafta sonu (22 Haziran 2014) hayatımda ilk defa 21Km koştum. Bu benim için bir nevi hayaldi. Daha önce en fazla 16Km koşmuştum ama takip edenler bilir, kısa kısa ama sık antrenman yapıyordum. Zaman zaman da haftada bir 12-15km koşuyordum. Yazın gelmesiyle, sanırım biraz gaza geldim ve kendime “bir hafta sonu 21km koşacağım” dedim. Bunun için de uygun yer Eymir Gölü’ydü. Etrafı yaklaşık 10.5 km ve doğal olarak 2 tur 21Km’den biraz fazla oluyor. Aslında, yakın zamanda dizlerimde ufak ağrılar hissetmeye başladığım için mesafeleri kısalttım. Biraz da güç ve yüzme antrenmanı ekledim koşularıma. Artık haftada 40km koşmuyordum da 32-35 arası bir mesafe koşuyordum. Sonuçta sakatlanmak istemiyorum, kendimi zorlarsam ve sakatlanırsam bir daha koşamam diye korkuyorum. Gerçi herşeyi doğru yaptığımı düşünüyorum ama fizyolojik de bir gerçeklik var, yani herkesin bir durma noktası olduğu gibi belki benimki de budur dedim.

2014-06-17 20.35.57

Sonuç olarak, tek seferde 21Km koşmaktan biraz korkuyordum. O yüzden o haftayı iyi planladım. Uzun koşu öncesi sadece 20Km koştum. Diğer koşularım 8-2-10 Km şeklindeydi ve perşembeden sonra hiç koşmadım. Yani sadece 3 gün koştum ve kendimi çok yormadım. Pazar sabah geldiğinde, erken uyandım ve aç karnına koşmamak için, kepekli tost yaptım ve üzerine de fıstık ezmesi sürüp bir güzel yedim. Sabah bir miktar da su içtim ki kaybedeceğim suyu önceden alayım diye. Sabah evden çıkmadan bir termosun içine bol buz ve su doldurdum. Bir de daha önceki tecrübemden de yola çıkarak yanıma 3 tane hurma aldım, enerji olsun diye. Aslında hurma koşarken kaybedilen enerjiyi asla vermez ama içinde bir miktar şeker de olduğu için ben tercih ediyorum. Orta boy bir hurma yaklaşık 30 kalori. Son olarak da 125ml’lik çikolatalı sütü yanıma aldım ki koşu bittiğinde içebileyim.

2014-06-24 18.18.06

Sabah 07:45’de Eymir Gölü’ndeydim. Otoparka vardığımda hava biraz serindi yani aslında uzun koşmak için mükemmel havaydı. Sonra bir strateji belirledim. İlk km’ler ısınma ve yavaş tempoda, sonra yavaş yavaş hızlanma ve son km de sprint olsun dedim. Tabi sprint dediysem 4dk’da bir km değil, sadece 6dk’nın altı olacaktı . Bunu kontrol etmenin en iyi yolu da sık kullandığım uygulamadan kendimi kontrol etmekti.

07:50 sularında koşuya başladım ve yavaş yavaş koşmaya başladım. İlk km’yi 6:47 koşmuştum nabız da gayet iyiydi bana göre. Sonra yavaş yavaş hızlanmaya başladım. İkinci km 6:44, üçüncü km 6:45 diye yavaş yavaş ilerlemeye başladım. Çok memnundum hayatımdan. Bu arada, her ne kadar profesyoneller önermese de telefonu elimde tutuyordum ve tempomu uygulamadan sürekli kontrol altında tutuyordum. Sağa sola baka baka ve ayrıca muhteşem sabah güneşinde gölü çeke çeke ilerliyordum. Sonuçta 10.km’ye geldiğimde tempom 6.17’ydi ve suya ihtiyacım vardı. İlk turun sonunda buzlu suyumdan içtim bir miktar (su yanımda değildi tabi, arabadaydı, onun için de durmam gerekti). Sonrasında koşuma devam ettim.

2014-06-22 08.48.10

Ha bu arada, ilk turda Mert Derman’ı gördüm. Kendisi yanımdan hızla geçerken ben de kaplumbağa gibi tın tın ilerliyordum. Aslında, böyle birinin koştuğu yerde benim hızımda koşunca asfalt ağlıyor olabilir, koşma üzerimde diye! İşim şakası tabi, ama böyle güçlü bir sporcuyla aynı ortamda koşmak, karşılaşmak bile bir onur!

Koşunun 12. km’sine geldiğimde bir tane hurma attım ağzıma ve koşmaya devam ettim. Tabi yavaştan hızlanmaya başlamıştım. 15.km’nin sonlarında Eymir’in Gölbaşı girişindeki çeşmeden bir miktar daha su içtim. Sonra hızım daha da arttı. 16.km’de hız 6:05 olmuştu ve bir hurma daha çoktan yenmişti. Zaten hızım 6:04’lere gelmişti ki son km’de iyice gaza geldim ve 5:53 ile son km’yi koştum.

Koşu sonrası hemen kalan suyu içtim. Sonra çikolatalı sütü de içtim, biraz canlandım. Esnemelerimi yaptım hemen. Evimiz göle nispeten yakın olduğu için eve çabuk ulaştım ve sıvı kaybımı hemen gidermeye çalıştım; bol su ve soda ile.

Ve inanmıyordum. İlk defa, 21Km’lik bir antrenman yapmıştım. Ve 2:13:14 koşmuştum. Harcadığım enerji ise 1500kaloriydi. Kendime inanamadım ama aferindi bana!

Son olarak da uzun koşmak isteyenlere amatör bir koşucudan tavsiyem (ki okuduklarım da bunu destekliyor), mesafeleri birden arttırmayın. Yani 8km koşmadan 21 km koşmaya kalkışmayın. 10-12-15-18 gibi mesafeler koşuyorsanız 21km (yani yarı maratondan 200mt eksik) deneyin. Benim bundan sonraki hedefim, ayda 1 kez 21 km koşmak ve mümkünse bir yarı maratonu 2:05 ya da altında koşmak. Bakalım başarabilecek miyim.

Sağlıklı koşular dilerim!

Reklamlar