Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi 1-2 Kasım tarihlerinde İstanbul’a giderek çok eğlenceli bir hafta sonu geçirdik. 1 Kasım’da Bu Kızlar Nereye Koşuyor ekibi ve birçok kadın ile bir araya gelerek, 2 Kasım’da ise Büyükada New Balance Koşusu’nda sosyal medya yoluyla tanıştığımız birçok arkadaş ile birlikte koştuk. İşte size bu güzel hafta sonunun detayları:

“Ladies Only Run”
30 yaşında koşmayı keşfeden biri olarak, insanın içini açan ve yeni insanlarla tanışmasını sağlayan koşuyu, “benim gibi geç de olsa seven kadınlar olabilir mi?” diye başladım bu sayfada yazmaya. Sonra Ankara’daki kadınları bir araya getirebilir miyim diye düşünürken, bir de baktım aslında çok sayıda insan bir araya gelerek koşmak istiyor. Ankara, İstanbul kadar kalabalık bir şehir olmadığı için, koşmayı seven ya da başlamayı düşünen popülasyona ulaşmak çok da kolay olmadı. Bir, iki, üç derken aslında Ankara’da da çok sayıda Koşu Kadını olduğunu fark ettim. Sonra dedik ki aslında koşmak isteyip çabalayan, koşan, koşmayı seven her kadın bir Koşu Kadını’dır!

Amacı, benim gibi kadınları bir araya getirmek olan Bu Kızlar Nereye Koşuyor ekibinin Deniz’i yazın bir hafta sonu Ankara’ya geldiğinde birlikte koşma fırsatımız oldu. Sonrasında devam eden konuşmalarımız görüşmelerimiz sonucunda bir gün, “sadece kadınların katıldığı bir organizasyon mu yapsak?” dedik. Ve işler o kadar güzel gelişti ki, bize ve İstanbul’daki kızlara en uygun olan 1-2 Kasım hafta sonunda bir araya gelebiliriz dedik. Sonrasında planlar başladı.

10

Hem BuKızlar, hem de bizim tüm kendini Koşu Kadını hisseden arkadaşlarımı da kapsayan Ankara Koşuyor ekibi kadınları olarak, çeşitli firmalarla iletişime geçerek bize bu koşuda destek olabilirler mi diye sorduk. O kadar olumlu tepkiler aldık ki, sonrasında koşumuza katılan tüm kadınlara vermek üzere muhteşem bir koşu kiti oluşturduk. Bunun içinde neler yoktu ki; Avon ayak kremi, Contrex su, Dove saç kremi, Jatomi deneme üyeliği girişi, Kafes Fırın’ın bize özel hazırladığı granola bar, Lindt çikolata, Perwoll spor kıyafetleri için özel yumuşatıcı, Quru’dan kuru meyveler ve Uniq2go enerji barı. Bu kadar kolay gözükse de aslında çalışmalarımıza yaklaşık 1,5 ay önce başladık ve sonuçtan da oldukça memnun kaldık. Bize destek veren herkese teşekkür ederiz.

2014-11-01 09.14.17-1

Gelelim Ankara Koşuyor Ekibi’nin kadınlarına. Biz o hafta sonu için organize olmaya başladığımızda Ankara’dan gelecekler olarak daha kalabalıktık ancak bir kısmımız sadece 2 Kasım New Balance koşusuna katılabildi. Biz Ankara’dan gidenler olarak Sevgi, Mine, Merve, Cansu, Pelin, Gül ve ben (Armağan) Ladies Only Run koşusuna katıldık. Her ne kadar uçak kaçırma aksiliği ile başlasa da, hafta sonu maceramız çok eğlenceli bir koşuya dönüştü.

1 Kasım sabahı, Caddebostan Sahil’de, 60’tan fazla kadın bir araya geldik. Bu bizim için de müthiş bir deneyimdi! Sosyal medyadan tanıdığımız, ayrıca bize ürün desteği veren firmalardan da gelen kadınlarla, önce Beste’nin bizi ısındırmasıyla başlayan etkinliğimiz, 6K ve 10K koşularıyla devam etti. Ben 10K koştuğum için 6K koşanların çektiği fotoğraflarda yer alamadım. Bu arada bizimle birlikte gelen ve bizi uçağı kaçırdıktan sonra İstanbul’a araçla getiren Emre de fotoğraflarımızı çekti. Fotoğrafları Facebook sayfamızda paylaştık ancak burada da birkaç tanesini paylaşmadan edemeyeceğim.

2014-11-01 13.09.02

2014-11-01 11.48.15

2014-11-01 09.53.35

2014-11-01 09.55.52

2014-11-01 11.00.21

Bence bu organizasyon, Türkiye için bir başlangıç! Kendi imkânlarımızla organize ettiğimiz bu koşuda pek çok güzel insanla tanıştık. Koşuda adını soramadığımız, sohbet edemediğimiz, vakit az olduğundan yeterince ilgi gösteremediklerimiz olduysa özür dileriz. Ankara’ya yolunuz düştüğünde, Ankara Koşuyor’un Koşu Kadını sizleri bekliyor olacak!

İstanbul’daki BuKızlar ekibine de şu linklerden ulaşabilirsiniz:
https://www.facebook.com/bukizlarnereyekosuyor
http://bukizlarnereyekosuyor.tumblr.com/
http://instagram.com/bukizlarnereyekosuyor

New Balance Büyükada Koşusu
“Ladies Only Run” koşusunun tarihine karar verirken, uygun tarihler arasında gitmişken iki kez koşarız dediğimiz hafta sonunu seçtik. Cumartesi kadınlarla, Pazar da Büyükada’da New Balance Koşusu’nda koşalım dedik.

Cumartesi günü, Bu Kızlar’la koşu sonrası yaptığımız kahvaltının ardından, Büyükada’ya geçtik. Ada’da daha önceden çok sevimli bir yerde yer ayırtmıştık. Üstelik bu mekân koşunun başlangıç noktasına da çok yakındı. Büyükada’ya vardık ve odalarımıza yerleştik. Şahsen ben ilk defa Büyükada’ya gidiyordum. Akşam yemeği için de Sevgi’nin arkadaşlarıyla sözleşmiştik. O akşam sempatik bir mekanda, erken akşam yemeği yiyerek ve kısa bir Büyükada turu yaparak odalarımıza çekildik.

Sabah olduğunda ise, o güne kadar her yarıştan önce duyduğum heyecan niyeyse bu yarışta yoktu. Belki de daha önceden kafamda yaptığım plan nedeniyle pek heyecanlı değildim. Zira diz sakatlığından yeni kurtulmuştum ve 2 hafta sonraki İstanbul Maratonu 15K koşusunu koşabilmek istiyordum. Zaten daha önceden de parkurun çok yokuşlu olduğunu duymuş ve görmüştük. Benim için hedef 11.2K’lık parkuru, 10Km/s’ten biraz daha hızlı koşarak, 1saat 6 dakikanın altında bitirmekti.

O sabah uyandık ve kaldığımız mekândan bize kahvaltı yerine muz vermesini rica ettik. Bu arada da Uniq2Go ve Kafes Fırın’ın bize hazırladığı barlar da henüz yenmemişti. Ben şahsen, ikisini de yiyerek enerji topladım. Biraz su içtik ve kaldığımız yerden ayrıldık.

New Balance standlarının kurulduğu yere geldiğimizde ise, sosyal medya aracılığıyla tanıştığımız neredeyse herkes oradaydı. Üstelik de kimseye kendimizi tanıtmamıza gerek yoktu. Birini görüp hemen “Aa merhaba” diyerek kısa sohbetler ederek yarım saatimizi geçirdik. Bu arada, bu sohbetlerde bize sıcak davranan herkese ayrıca da teşekkür ederiz.

start

Standların bulunduğu alandan başlangıç noktasına geçtiğimizde ise yine başka insanlarla karşılaştık. Koşmak dışında benim için en önemli nokta ise buydu. “Spor kardeşliktir, dostluktur” mottosunu o hafta sonu bir kez daha ispatlamış olduk.

Gelelim koşuya… İstanbul’a giden ekibimizden, Şeyma, Esra, Mine, Merve, Pelin, Sevgi, Emre ve ben New Balance 11.2K koşusuna katıldık. Aslında Emre maraton öncesi ciddi bir sakatlık yaşıyordu. Koşma dememize rağmen son dakika gaza gelip “koşacağım” dedi. Bu organizasyonda ilk defa yarış koşanlar da vardı. Örneğin Esra, Şeyma, Mine ve Merve ilk defa bir koşu yarışında hem de bu zorlu parkurda koşarak, kendisi için bir ilke imza attılar. Kendi adıma onlarla gurur duyduğumu belirtmek isterim. Bir miktar da olsa buna motive edebildiysem de ne mutlu bana!

2014-11-02 12.32.36-1

Yarışın benim için güzel yanı ise, bu zorlu parkurda antrenman havasında koşmaktı. Yarış başladığında, Sevgi ile aynı tempoda koşuyorduk. Bir ara saçımın bağını düzeltirken, Sevgi’ye “koş Sevgi koş” dedim. Sevgi’ye de yol verdim ve bir süre sonra Sevgi’yi göremez oldum. Bunun yanı sıra, arkadan, yine İstanbul gruplarından tanıdığımız Kamil müthiş bir hızla geliyordu. Aynı biçimde “Koş Kamil Kooş” diye bağırdık. Devamında ise, daha önce Ankara’ya geldiğinde birlikte koştuğumuz Ebru ve arkadaşını yakaladım. Bir süre onlarla koştuk.

Parkur söylendiği gibi inişli çıkışlıydı. İlk başlarda çok zorlanmadım ama son yokuşa geldiğimde artık “eah!” dedim. O noktaya kadar ODTÜ’nün yokuşlarına teşekkür ederken, o noktada söylenecek söz kalmamıştı. Ve ben sonuçta parkuru 1saat 4 dakika’da koşmuştum. Hedefim olan 1saat 6 dakika’nın altını tutturmuştum ama tabi daha iyi koşabilir miydim bilmiyorum. Bu seferlik, “az acı az kazanç” modunda yarışı bitirdim ve kadınlarda ilk 100ün içinde yer aldım.

armagan_nb

Yarışı bitirenlerden, Emre sakatlığına rağmen 47 dakikada parkuru bitirmiş ve erkeklerde 47. olmuştu. Sevgi ise 1 saatin altında bitirerek, kadınlarda ilk 50nin içinde yer aldı. Ankara’da olduğu sürede bize katılan Pelin ise kadınlarda 20.olmuştu. Ayrıca ilk yarışlarını koşan tüm arkadaşlarım da yarışı bitirerek ilerleyen yarışlara yeşil ışık yaktılar.

2014-11-02 09.56.51-1

2014-11-02 19.01.55

Yarış sonrasında ise, bu kez yarış öncesinde bir araya gelemediğimiz ama yine sosyal medyadan tanıştığımız herkesle bir araya gelme fırsatımız oldu. Kısa sohbetlerle devam eden hızlı tanışma turu sonunda, Büyükada’dan ayrıldık.

Kendi adıma, 1-2 Kasım hafta sonunun çok eğlenceli, bol sohbetli ve bol koşulu olduğunu söylemem doğru olur. Bu güzel hafta sonunu yaşamamıza vesile olan öncelikle Bu Kızlar Nereye Koşuyor ekibine, bize destek olan tüm firmalara, ve New Balance yarışı öncesi ve sonrasında bize sıcak davranan herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

İstanbul 15K yarışında görüşmek üzere!

Reklamlar