Bugün, yılın son ayının ve kış ayları olarak bilinen 3 ayın da ilk günü… Gerçi Ankara’da yaşadığımız soğuk günlerde biz çoktan “kış geldi” dedik, ama Aralık ayının gelmesiyle artık kış kendini iyiden iyiye hissettirecek gibi. İşte bu nedenle, bu “anlamlı” günde kışın koşularda ne giymek gerektiğini kendi çapımda anlatmaya çalışmak istedim.

2014-11-13 20.30.32İnternette hızlıca arama yaparsanız, konuyla ilgili çok sayıda öneri bulursunuz. Elbette biz de bunların bir çoğuna uyuyoruz. Ama akla ilk gelen ve insanlara cazip gelen sanırım “kışın koşu bandında koşmak”. Ben şahsen, koşu bandında koşmayı çok zorda kalmadıkça sevmiyor ve tavsiye etmiyorum. Tabiki korkunç kar yağar da dışarıya çıkamayacak olursak mecbur kalabilirim. Ama benim düşüncem, bir süre dışarıda yürüyebiliyorsak, o havada koşabiliriz de!

kosu
Hava sıcaklığının farkında olmak, her mevsimde olduğu gibi kışın da önemlidir. Bu ne tip kıyafetle koşacağımız hakkında karar vermemizi sağlar. Ankara’da, tüm diğer karasal iklim kuşağındaki şehirler gibi, gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı fazladır. İstanbul’da gece gündüz sıcaklık farkı 4-5 iken, Ankara’da bu fark 15 derece olabiliyor. Bu demek oluyor ki, gündüz 13 derece en yüksek sıcaklık görüp, gece -2 santigrad dereceyi görebilirsiniz. Hafta içi koşuları mecburen sabah erken ya da akşam iş çıkışı olduğundan, sıcaklık genelde sıfır santigrad derece civarı oluyor. “Bu havada koşulur mu?” diye soranlara ise hep aynı cevabı veriyorum: “Geçen yıl -8 santigrad derecede koştum, henüz o kadar soğuk olmadı”. Sonuç olarak, bir kez soğuk bir havada koşuya çıkarsanız, bilin ki daha soğuklarına da hazırsınız.

Kışın koşmak hem kolay hem de zordur. Kolaydır, çünkü yazın olduğu gibi sizi boğan aşırı sıcak bir hava ile karşılaşmazsınız. Hep soğuk bir hava vardır, o nedenle de vaktiniz ve enerjiniz varsa öğle arası bile koşuya çıkabilirsiniz. Sabahları uyandığınızda ve akşam işten çıktığınızda “hadi bir koşayım” derseniz ise zor gelir, çünkü hava karanlıktır ve soğuk sizi korkutur. Zaten bu nedenle insanlar kışın kabuğuna çekilir, hareket azalır ve kilolar artar. Tam da bunları düşünerek, kendi kendimize motivasyon yaratabilir, koşmamak için uydurduğumuz bahanelere karşı çözümler üretebiliriz.

Gelelim giyinme kurallarına:

Kural 1: Kış koşuları için bilindik en temel kural ince ve kat kat giyinmek
Kural 2: Hava sıcaklığından 5-10 santigrad derece daha sıcak hava için giyinmek.

Bu kurallara göre, koşu kıyafetimizi koştukça ısınacağımızı da düşünerek seçmeliyiz. Örneğin, hava sıcaklığı sıfır santigrad derecenin biraz üzerinde ise şöyle giyinmek doğru olabilir: Koşuya uygun bir atlet, üzerine uzun kollu bir içlik, üzerine de yine uzun kollu bir rüzgarlık / yağmurluk.Bu noktada rüzgarı kesmek için uygun kıyafetler giymek önemli bir konudur. Alt olarak da olmazsa olmazımız, uzun, mümkünse de termal tayttır. Bunlarla birlikte, dışarıda koşmaya nispeten hazırız demektir. Bunlara ek olarak, eldiven ve bir de kulakları kapatacak kulaklık ya da bere işimizi son derece kolaylaştırır.

Dikkat etmemiz gereken konu, aşırı sıkı giyinmemektir. Bu bizim aşırı terlememize ve koşarken rahatsız olmamıza neden olur. Bir de kış güneşi olduğunda, kıyafet seçimi önemli hale gelir. Güneşin bir süre sonra ısıtacağını unutmamalıyız ve Kural 2’ye ayrıca dikkat etmeliyiz. Yoksa, aşırı su kaybına neden olabiliriz.

Bu noktada bir kaç ürün önerisi de yapabilirim diye düşünüyorum. Spor yaptıkça algıda seçici oluyoruz. Artık sadece bildiğimiz spor markaları dışında, hazır giyim markalarının da spora uygun ürünler üretmeye başladığını görebilirsiniz.  Örneğin Berska, Mango, Oysho, H&M gibi markalarda da çok güzel ürünler bulabilirsiniz. Mesela, çok sık giydiğim, aşağıda görseli olan, kapişonlu uzun kollu tshirtümü Berska’dan, yine çok severek giydiğim uzun taytı da Mango’dan almıştım.

kosukiyafetiBunun yanı sıra, Tchibo’nın çoğu spor ürünü de çok başarılı oluyor. Buna örnek de yine Tchibo’nun uzun kollu tshirtleri ve yağmurlukları. Ha tabi, vazgeçilmezimiz Decathlon’u da burada anmadan edemeyiz. Çok uygun fiyatlara, işimize çok yarayacak ürünleri Decathlon’dan alabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki eldiven, dokunmatik telefonların ekranını kullanabilmek için uygun parmak uçlarına sahip. Tabi bu sadece Decathlon’da satılıyor diyemem, bir çok markada artık bu tip ürünler var ama bu sadece bir örnek. Son olarak da Nike, Adidas, Puma gibi markaların da çok başarılı koşu kıyafetleri olduğunu eklemeliyim.

2014-11-26 08.31.41Örneğin aşağıdaki fotoğrafta hava sıcaklığı 3-4 derece civarıydı. Burada, içimde bir ince bir atlet, üzerimde Tchibo’dan aldığım uzun kollu tshirt, Nike rüzgarlık, altımda da Mango taytım var.

kıyafetBazen uzun kollu ince bir içliğin üzerine, polar giyip koşmayı tercih ediyorum. Çok üşüyen biri olarak, beni oldukça idare ediyor.

Akşam koşuları için ise, üzerimizde reflektör görevi gören şeyler olması çok önemli. Bu araçların bizi görmesini sağlayarak, güvende koşmamıza yardımcı olur. Örneğin, ledli kol bantları ve reflektör görevi gören çizgilerin olduğu koşu kıyafetleri akşam koşularında vazgeçilmezlerimiz olmalı. Ayrıca açık renkli kıyafetler de araçların bizi görmesini kolaylaştırır.

IMG_4365Kış koşularının en korkutucu yanı ise hasta olmaktır. Koştuk, terledik, kendimizi süper hissediyoruz ama sıra esnemeye geldiğinde, o terli kıyafetlerle dışarıda kalırsak üşütürüz. Bu nedenle koştuktan sonra yapmamız gereken, terli kıyafetlerle dışarıda kalmamak ve hemen üstümüzü daha kuru kıyafetlerle değiştirmek. Bunun için, eğer evden çıkıp bir rota izleyerek yine eve dönüyorsanız, harika bir koşu rotanız var demektir. Ama bizim gibi, koşmak için bir buluşma noktasına gidiyorsanız, yanınıza ek kıyafetler alarak, üstünüzü değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Son olarak da her zaman olduğu gibi kışın da koşularınızı eğlenceli hale getirmeye çalışın. Bunun için arkadaşınızla ya da bir grupla koşmak size iyi gelebilir. Ankara’daki koşularımıza dahil olmak isterseniz her zaman bekleriz. Bizi Instragram’dan takip edebilirsiniz.

http://instagram.com/ankarakosuyor
http://instagram.com/kosukadini

Sağlıkla!

Reklamlar