Sosyal medya hesaplarımızda son zamanlarda en çok gördüğünüz kelimelerden biri olabilir “ateşle” kelimesi. Özellikle “igniteankara” (Ankara’yı ateşle) etiketini neredeyse tüm paylaşımlarımızda kullanır olduk. Ankara Koşuyor ekibi ve Koşu Kadını olarak, şehrin farklı noktalarına gidip, yeni koşucularla tanışıp, şehri koşarak “ateşlemeye” başladık. Bu da, başlangıçta ODTÜ ‘de kurulmuş ekibimize farklı noktalardan bize katılmak isteyen koşucularla buluşmayı sağladı. Her Cumartesi, kendimize belirlediğimiz Anıttepe, Ümitköy, Dikmen Vadisi veya ODTÜ rotalarından birinde oldukça yavaş tempoda koşuyoruz. Bize katılmak isterseniz, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeniz yeterli.

ignite1

Gelelim Mart ayında katıldığımız “ignite” etkinliğine. Ignite aslında Puma’nın yeni sezon ürünlerinden birinin adı. Puma Türkiye de 19 Mart Perşembe günü bu ayakkabıyı tanıtmak amacıyla bir etkinlik düzenledi. Bizi de Ankara’dan davet ettiklerinde etkinliği kaçırmayalım, ertesi gün de sahilde koşarız dedik. Gül ve Serkan ile o öğleden sonra yola çıktık. Etkinlik bir alışveriş merkezindeki Puma mağazasındaydı. Mağazaya girdiğimizde, bizi sosyal medya aracılığıyla tanıyan pek çok koşu severin de orada olduğunu gördük. Bazıları ile ilk kez karşılaşıyorduk ancak yine de çok sıcak karşılandık. Özellikle tanışmayı çok istediğim İpek Onaran da oradaydı. Sosyal medyadaki gibiydi, doğal ve içten. Ayrıca Ankara’ya geldiğinde bizimle koşmaya söz verdi.

ignite2

Bu kısa sohbetlerin arkasından, Ignite tanıtılmaya başlandı. Söylendiğine göre Ignite, şimdiye kadar üretilen en etkili orta köpüğe sahip. Topuk kısmında darbeleri dağıtmak ve ekstra dayanıklılık sağlamak için kullanılan malzeme ve yüksek yastıklaması koşu sırasında konfor sağladığı söyleniyor. Görsel olarak da uyumlu renklere sahip. Şimdi sırada ayakkabıyı uzun süre denemek var. Ürün tanıtımından sonra kardeş ekiplerden İstanbul Koşu Kuvvetleri, etkinliğin olduğu alışveriş merkezinden başlayan bir koşu düzenledi ve bizim de “koşu” deyince yerinde duramayan arkadaşımız Serkan ekiple birlikte bu koşuya katıldı.

ignite3

Tabiki bizim için etkinliğin en güzel kısmı ertesi sabah sahilde koşmak oldu. Haliç Yarı Maratonu’na hazırlanmaya çalışan ben, o Cuma için ufak bir tempo antrenmanı yapmalıydım. Hedef 5:15 hızını görüp bir süre koşabilmekti. O sabah hafif bir şeyler atıştırıp 8’de Bebek sahiline gittik. Ilık bir İstanbul sabahında, kısa bir ısınmadan sonra koşmaya başladık. Serkan bana tempo veriyordu. Ben saatime baktıkça tempoma inanamıyordum. Yaklaşık 8Km koşmuştuk ve ben 5:15-5:20 tempolarını sıklıkla görmeye ve rahat koşmaya başlamıştım. 9Km bitince bırakacaktık, Serkan “hadi güçlü bitirelim” dedi. Ne demek fikrim yoktu tabiki 9.Km bittiğinde 5:06 temposunu görene kadar!

2015-03-20 07.54.55-1

Çok şaşkındım çünkü Ankara’da 5:30 temponun altına indiğimde kendimde geçen ben, İstanbul’da 5:00’a yakın tempolar görebilmiştim. Her ne kadar Haliç için hedefim 2 saatin altında bitirmek olsa da, iyi bir sürede bitirebileceğime inanmaya başladım. Tabi ertesi gün yine Ankara’da koşarken ufak bir kas gerilmesi yaşayıp 5 gün koşamasam da hala bu hedefimi koruyorum.

Son olarak hatırlatmak gerekirse, 19 Nisan’da Ignite İstanbul etkinliği düzenleniyor. Biz sonraki hafta sonu Haliç Yarı Maratonu’nu koşacağımızdan, bu etkinliğe maalesef katılamıyoruz. Ancak Mayıs ayında Ankara’da bir sürpriz olabilir. O zamana kadar biz şehrimizi ateşlemeye devam ediyoruz.

ignite4

Bu Cumartesi yine beraber Ankara’yı ateşlemek üzere!