Kaslar

Hem kendi sağlığım, hem de bacaklarım için koşuya ek olarak yaptığım egzersizler de var. Bunlarla, hem daha eğlenceli hem de daha verimli işler çıkarabiliyorum.

İp Atlamak
Tek başına koşmak biraz sıkıcı olabilir. Hem koşularımıza başka hareketler eklemek, antrenmanları daha eğlenceli hale getirebilir. Örneğin ip atlamak! Hepimizin çocukluğunda öğrendiği en kolay egzersiz. Tabi bu işin çok farklı biçimleri de var. Hem vücudun tüm bölgelerini çalıştırır, hem bacakları güçlendirir hem de koşuları daha eğlenceli bir hale getirebilir. Tabi, dizlerimizi çok zorlamadan yapmalıyız. Ben ODTÜ Stadyum’unda koşarken, yanıma bir de ip alıyorum. Her 5 turda bir durup, ikişer üçer dakikalık ip atlama egzersizi yapıyorum. Bunun için, Decathlon’dan aldığım 10tl’lik ucuz bir ip kullanıyorum.

Bacak Egzersizleri
Bacakları güçlendirmek elbette önemli. Bacaklar güçsüzse, sakatlanma riskimiz de yükseliyor. Bu nedenle, birçok yerde bulabileceğimiz çeşitli bacak hareketlerini yapmak önemli. Örneğin, lunge ve squat gibi hareketlerini, koşu sonrasında yapmanın faydalı olduğunu düşünüyorum.

Esneme
Esnemek, koşu sonrasında yapılması önerilir çünkü basitçe bacakların ağrımasını ve sakatlanmayı engeller. Bu nedenle esnemek, koşu bitince yapılan ilk iş olmalı.


Bunlar da var:
Kalbi koruma

Kaslar için 2 cevap

  1. neytiri dedi ki:

    merhaba. koşu yaparak kas oranınız arttı mı? kas-yağ ölçümü hiç yaptırdınız mı? evet ise nerede yaptırdınız? :) ayrıca oranları paylaşmanızda mahsur yoksa onları da merak ettim.

    • kosukadini dedi ki:

      Merhaba, kas oranım biraz arttı ama o sırada biraz da kilo verdim. Kas-yağ ölçümünü en son haziranda yaptırdım, Ankara’da Bütünsel Sağlık Kliniği’nde. Ama ben çok fit biri değilim :) Kas oranım %38-39 arası birşeydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s