Endomondo Uygulaması

Endomondo uygulaması, bence en başarılı uygulamalardan biri ve benim de en sık kullandığım uygulama. Uygulama, ücretsiz olarak telefona indirilebiliyor ve uygulama ile koşu, yürüyüş, bisiklete binme gibi birçok dış mekân aktivitenin detayları GPS üzerinden izlenebiliyor. Ben genelde koşu için kullanıyorum ve aşağıdaki yorumlar da koştuğum zamanlarda oluşturduğum görüşler. Uygulamayı telefonunuza indirip, GPS aktif hale getirdiğinizde uygulama sizin GPS üzerinden konumunuzu buluyor ve bu şekilde aktivitenizi takip etme şansınız oluyor.

Uygulama çok temiz bir ara yüze sahip. Uygulamanın ilk ekranında süre ve uzaklık büyük rakamlarla gösteriliyor. Uygulama ile uyumlu bir kalp monitörünüz varsa, uygulamanın bu monitör ile bağlantısını kurup, kalp ritminizi de bu ekrandan takip edebiliyorsunuz. Uygulama başladığında ekranı şöyle oluyor:

endomondo

Uygulamanın ilk ekranından, “distance” ve “heart rate” yazan alanlara tıklayıp, dilerseniz orada gösterilen bilgiyi değiştirebiliyorsunuz. Gerçi, uygulamanın ara yüzü bu alanlara tıklanabiliyor izlenimi vermiyor ancak yine de bilgi değişikliği yapabilmek bence olumlu bir yönü. Örneğin, kalp monitörünüz yoksa “heart rate” alanındaki bilgi yerine, harcadığınız kalori, hız, ortalama hız ya da toplam tüketilen su gibi bilgilerden birini görebilirsiniz.

Sonrasında, “başlat (play)” tuşuna basarak, uygulama başlatılıyor. Uygulama, başlat tuşunun yanında bulunan siyah daireden de geri sayım yapabiliyor. Örneğin, telefonu kol bandınıza takacaksınız ve bunun için 10 saniyeye ihtiyacınız var, geri sayım tuşuna basıp, bu arada telefonu kol bandınıza yerleştirebilirsiniz. Tabi, bu 10 saniye olmak zorunda değil. Dilerseniz bu süreyi değiştirebiliyorsunuz.

Koşu başladığında, başlat tuşu durdur tuşuna dönüyor. Koşu bittiğinde de yine “durdur (stop)” ikonuna basarak antrenman sonlandırılıyor. Koşarken, uygulama bize her km’yi kaç dakikada geçtiğimizi ve toplam koşu zamanımızı sesli olarak söylüyor. Bunun için de, yine uygulamanın ara yüzündeki “audio settings” bölümünden sesli komut ayarlarının yapılması gerekiyor. Bu alandan ayrıca, “auto pause” özelliği açıldığında, uygulama sizin durduğunuzu hissettiğinde antrenmanı otomatik olarak durduruyor.

Benim en sevdiğim kısmı ise, arkadaşlarımdan birini koşarken gördüğümde pep-talk özelliği ile anında sesli mesaj göndermek. Gönderdiğim mesajı uygulama, arkadaşıma sesli olarak okuyor. Böylece, koşu sırasında arkadaşımı motive edici mesaj gönderebiliyorum.

Koşu bittiğinde, uygulamada geçtiğim yerleri ve antrenmanın toplam süresini ve ortalama hızımı görebiliyorum.

endomondo2

Ayrıca, her km’yi kaç dakikada koştuğumu da aşağıdaki gibi görebiliyorum.

endomondo3

En güzeli de arkadaşlarımın, antrenmanımı beğenebilmesi ve yorum yapabilmesi.

endomondo4

Uygulamayı diğer sosyal ağlarla eşleştirip, koşu antrenmanınızı bu ağlardaki arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirirseniz, beni de “Armağan Kuru” hesabımdan bulup ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s